×

Іран розмістив критичні об’єкти ядерної програми на глибині 800 метрів

Іран розмістив критичні об’єкти ядерної програми на глибині 800 метрів

Іран розмістив критичні об’єкти ядерної програми на глибині 800 метрів

Сховище балістичних ракет в одному з бункерів Ірану. Фото: Tehran times

Найбільш чутливі об’єкти іранської ядерної програми розташовані на глибині недосяжній для звичайних бомбардувань та, ймовірно, навіть ядерних ударів.

Про це у розмові з Financial times розповів Рафаель Гроссі, генерального директора Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ).

Іран відкрив доступ інспекторів МАГАТЕ до своїх ядерних об’єктів в рамках підписаної у 2015 році угоди (JCPOA) щодо скорочення центрифуг для напрацювання збройового урану та зменшення його запасів.

Завдяки цьому упродовж трьох років до розриву угоди спеціалісти агенства мали можливість дослідити інфраструктуру іранської ядерної програми. І на думку Гроссі, найбільш критичні її елементи є фактично невразливими до можливих ударів США чи Ізраїлю.

«Найчутливіші речі знаходяться на глибині півмилі [800 метрів] під землею — я був там багато разів», — каже він. «Щоб туди потрапити, потрібно пройти спіральним тунелем вниз, вниз, вниз».

Це колосальний рівень заглиблення, співставний з найбільш захищеними у світі ядерними об’єктами часів Холодної війни. До прикладу, американський комплекс NORAD під горою Шайєнн, відповідальний за раннє виявлення пусків міжконтинентальних балістичних ракет, розташований на глибині 600 метрів під землею. Він розрахований на витримування прямого влучання ядерної бомби або близький розрив заряду потужністю до 30 мегатонн на відстані кількох кілометрів.

25-тонні двері-гермозатвори бункеру NORAD під горою Шайєнн. Фото: DVIDS

В останньому звіті МАГАТЕ повідомляється, що Іран запровадив обмеження для інспекторів і тепер має величезні — і зростаючі — запаси урану, збагаченого до 60-відсоткової чистоти.

Гроссі зазначає, що «на даний момент Іран не має ядерної зброї, але матеріал у нього є». Бомба може з’явитися дуже швидко.

Фактично ж Іран вже, ймовірно, має необхідні матеріали для виготовлення перших боєголовок. У 2023 році Bloomberg повідомляв, що інспекція МАГАТЕ виявила накопичення збагаченого до 84% урану, що за концентрацією ізотопів лише на 6% нижче за необхідний показник для створення ядерного заряду.

Це в рази більша концентрація радіоактивних ізотопів за потрібне значення у 5% для виробництва збірок до теплових реакторів, що виробляють електроенергію.

Раніше Іран офіційно заявляв про можливість доведення концентрації радіоактивних ізотопів у збагаченому урані до 90%.

Центрифуги, що використовуються для збагачення урану на іранському заводі з виробництва ядерного палива в Натанзі у 2019 році. Іран. Фото: ЗМІ Ірану

Раніше «Мілітарний» повідомляв, що Іран розробляє балістичну ракету-носій ядерної боєголовки з радіусом дії у 3000 км на основі проектів, переданих ісламському режиму Північною Кореєю.

Опублікувати коментар

Ви, мабуть, пропустили